Tilbake til Maleme

 


Etter to flotte uker i Norge, reiste jeg tilbake med Norwegian på torsdag. Flyet var nesten fullt og flyreisen behagelig. Når jeg reiser tilbake vil jeg bare ha reisen overstått så fort som mulig. Under oppholdet mitt i gamlelandet, besøkte jeg jeg nye og gamle steder, gikk i barndommens gate og traff venner jeg har blitt kjent med her på Kreta. det ble fødselsdagsfeiringer, 17. mai og mye annet.

Etter at jeg kom hjem har Alex vært her og fylt dagene med glede. Han snakker mer nå og lærer stadig nye ord både på gresk og norsk. I går feiret vi bestefar ( Pappous) Jorgos 69 årsdag med bløtkake og blåsing av kakelys. Alex kan bursdagssangene både på gresk og engelsk, dvs han synger happy birthday av hjertens lyst! Den greske kan han helt.   Heldigvis fikk Pappous hjelp av det ivrige barnebarnet. De to hadde fine dager sammen mens jeg var borte.


De siste  dagene har jeg vært på fine turer med hundene, endelig! De storkoste seg og det gjorde selvfølgelig jeg også. Vi har hele sommeren foran oss til lange turer i nærområdet. 







Det er så fint i gården nå og jeg har arvet en benk som passer så fint inn her hos oss og som Mons har elsket fra første øyeblikk.















Litt nyheter: Samaria ravinen åpnet sent i år, på grunn av ødeleggelser fra mye nedbør og regn helt til ut i mai. På fredag var den stengt igjen, siden det var meldt regn i området. Ja, her er det usikkert enda, det har vært overskyet og regnet litt her i Maleme de siste dagene. I Iraklio området haglet det på fredag og det ble ødeleggelser på drueplanter der. Dette er jo et distrikt som produserer mye bra vin. De søker nå om økonomisk støtte etter haglebygene.



Den unge legen som var forsvunnet fra området rundt Fres, ble funnet død i samme området. Det er uklart hvorfor han ikke ble funnet før. Det var en stor leteaksjon og det virker litt rart at de ikke fant ham da. Dessverre er han død, men nå har i alle fall familien fått fred for om han lever eller er død og kan begrave ham. Svar på hvorfor han døde vet vi ikke om de får. 

Som hvert år har også i år Kampen om Kreta blitt behørig markert. I år er det 75 år siden maidagene da så mange unge menn mistet livet i kampene under 2. verdenskrig. Fra Stor Britannia kom prinsesse Ann og deltok som representant for landet sitt da de falne fra RAF ble minnet i en kransenedleggelse på minnesmerket til RAF her ute.




I formiddag var det flyshow med Red Arrow i havna. Dette er noe som skjer omtrent annen hvert år i forbindelse med markeringene. 

prinsesse Ann i havna i formiddag,








Kommentarer

Populære innlegg fra denne bloggen

Den botaniske parken

Tur til Douliana og Fres

Elafonisiløpet

Småprat

På tur til Theodorou

Imbros ravinen

Gode råd for en bedre ferie på Kreta.

Loutro

Mosaikkstien i Kolimbari

Vinter på Kreta