På Platanias sitt krigsmuseum

 


I formiddag tok jeg bussen bort til Platanias for å besøke krigsmuseet fra 2. verdenskrig. Dette er tunneler under jorden gravet ut som oppbevaringsrom for tyskerne. Museet ligger opp på høyden bak gamle Platanias og det er godt merket oppover. De startet arbeidet med å grave i 1942 og de tvang lokale til å grave for dem. Under kampen om Kreta i mai 1941, falt en tysk fallskjermsoldat ned i Platanias med store skader. Noen lokale hjalp ham, men han døde allikevel og de begravet ham utenfor kirkegården. Folk var redde for at graven hans skulle bli funnet og landsbyen for straff for det ( vanligvis ble mange skutt og drept som straff). Da tyskerne skulle begynne å grave, ville de starte der hvor tyskeren var begravet, men presten ba så pent om de kunne starte 3 meter lenger bort, fordi det oliventreet som sto der var hellig. De brukte oljen de fikk fra treet i kirken. Det gikk bra og de sier at oliventreet reddet Platanias. Det var vel heller den smarte presten som gjorde det tenker nå jeg da!
oliventreet som reddet Platanias,

kirken ligger der enda,










De brukte tunnelene som oppbevaring under hele krigen og etterpå brukte de lokale dem til oppbevaring av mat. Her er mine bilder fra dagens besøk:

mor tok inngangspenger og sønnen var litt utålmodig,










utgang ved kanonen,

kanonen,




tysk kart over området etter invasjonen,




modell av fallskjermhoppingen over Theodorou,



lokale motstandsfolk





døde lokale menn fra krigen,





vinteråpent 

Fra 2013 har det vært brukt som museum. Er det verdt et besøk? Det kommer an på hvor interessert du er i krigshistorie, for meg var det verdt det.

Jeg ville gå tilbake langs stranda til Maleme, så jeg gikk ned på stranda. Der fikk jeg meg et bad, litt å bite i og te fra termosen min. Så gikk jeg hele veien tilbake.














her ved elven går grensen mellom Platanias og Gerani,




















Til Gerani gikk jeg langs stranda, men så gikk jeg opp på veien som går parallelt med stranda.




det lille toget gikk forbi.



Kommentarer

Populære innlegg fra denne bloggen

Småprat

Oktobertur til Kolimbari

På bytur med australiere.

Første dagene i oktober

På tur med Marit og Nils

Årets tredje bryllup

Kveld i Hania

På tur til Theodorou

Rundtur i nærmiljøet

Nyheter