Splantzia med småkirkene.

Agia Ekaterini.


Kirken sett fra siden, legg merke til minareten fra Agios Nikolaos kirken bak.
Ja, da er vi klare for å tusle litt videre.Vi svinger rundt hjørnet ved barbereren og så til venstre med en gang. Her ligger den lille kirken Agia Ekaterini (Den hellige Katerina) , det var har Jorgos og jeg giftet oss i 1991. Hvis du leser bloggen min Min greske familie fra den 30.oktober kan du lese mer om det. Denne lille kirken har også sin spesielle hisorie.
Den regnes å være bygget i ca 1650, som et lite katolsk kapell. Den har en spesiell byggestil, og regnes som den eneste av sitt slag i byen. Under tyrkertiden ble den brukt som bakeri. I nabolaget sier de at den først ble brukt som stall, men det har jeg bare hørt av min svigermor, mulig det stemmer.Ingen tenkte noe over at dette var et spesielt bygg for et bakeri. men den arkeologiske etaten sover aldri. De står på å redder det som reddes kan,heldigvis. På dette tidspunkt var bakeriet gått over til å være verksted, men de ble bedt om å flytte for her skulle det bli kirke igjen!
Den lille kirken inni.Gammel kirke med nytt utstyr.
 Ikke at vi hadde bruk for flere kirker altså, det ligger en til rett rundt hjørnet. Dette er en pyttelille kirke, og ikke akkurat den man drømmer om å gifte seg i.
Jeg vet det, har brukt bildet før, men altså fra bryllupet vårt.
 Min svigerfamilie fikk jo helt hetta da vi fikk beskjed om å gifte oss her istedet for i den kjempesvære Agios Nikolaos som de hadde regnet som en selvfølge og drømt om! Jeg drømte ikke om noe,for å være helt ærlig og synes det vat helt ok. Ville egentlig ikke gifte meg i kirken, men Jorgos ville jeg ha,så da så!! Det var riktignok ikke plass til alle gjestene inne i kirken på en gang, men det gjør ikke noe.Alle fikk se, og mennene gidder alikevel ikke være inne i kirken , de pleier stå utenfor å prate med venner og bekjente. Et gresk bryllup varer i en times tid. Det er et langt rituale og det samme hver gang. Har sett ett bryllup har du sett alle,og hvis det ikke er din nærmeste familie og du MÅ stå der, så er det bedre og ta en røyk og en prat! Sånn er den saken. I allefall, her ble nå vi gift og lille Michelle døpt samtidig.
Inngangen til Agios Anargiron, ikke lett å få øye på!

Agios Anargiron inni.



















La oss kikke inn i neste lille kirke, den heter Agios Anargiron (Sankt Anargios) og er helt innebygget i nabolaget.Selve kirken synes ikke ,men du hører klokkene og høytalerene når den er i bruk. Den er populær og tilhører nabolaget overfor Splantzia egentlig. Dette er et stille strøk, men fine blomster bed og en fin blanding av små og store hus og noen pensjonater innimellom.
Et flott gammelt erverdig hus, ved siden av de små.

En typisk gate, denne tar jeg når jeg går kjøkkenveien.
Vi har ingen gettoer eller slum lenger i Hania, rike og fattige bor side om side og lærer å respektere hverandre.Vi har mange verdensdeler represtentert og sigøynere og fintfolk bor i samme gate.Her er også en fin liten gatestubb hvor komunen har laget blomsterbed og beboerne planter og passer på. Kjempefint for alle.
Gata som går fra 1821 plassen.

Blomsterbedene og potteplanter.
Dette området ligger altså til venstre for markedshallen denne delen av gamlebyen helt ned til båthavna og Neoria og heter Splantzia. I morgen skal vi en tur til Agora (markedshallen).



















Nå må vi se hva som står på menyen i dag.  Som hverdags mat er egg mye brukt. mange kjenner jo noen som har høner. Egg er en billig råvare og vi får ferske egg overalt her også.  Omelett på gresk vil si omelett med poteter,dvs du skjærer en rå potet opp i strimler som til frytyrstekte poteter, disse steker du i mye olivenolje i pannen til de er nesten ferdige, da heller du oppi en egg og melkeblanding som du har rørt godt. Omeletten snus med hjelp av en stor tallerken, og stekes ferdig på den andre siden. Eller du bruker tomatskiver,grønn paprika og løk istedet for potet. Jeg lager min egen versjon helt ettersom hva jeg har i kjøleskapet.Løk eller vårløk, feta i biter, revet gulost i eggestanden, paprika, tomat, skinke eller pølsebiter eller bare ost og løk.Masse deilig organo, pepper og salt ,ikke så mye hvis du har ost i.Stekes på begge sider, og størrelsen varieres med antall egg.Kjempegodt, du burde prøve en dag!! Kali oreksi med omeletta!!
Dagens omelett med avokado,ruccola og feta.Mmmm.


Kommentarer

Populære innlegg fra denne bloggen

Siste rapport

Reunion i Sitia

Småprat

En tur fra Sitia til Hania i 1989

Påske i Maleme 2025

På tur med nordmenn

Tiden går

Rapport fra de siste dagene

Imbros ravinen

Gode råd for en bedre ferie på Kreta.